Блоґ

Олімпійський півострів

Олімпійский півострів, або Олімпік — своєрідне крило штату Вашинґтон, з’єднане із материком на півдні, а з трьох інших боків умите водою: на сході – знайомою звивистою затокою П’юджет-Саунд, на заході – величним і холодним Тихим океаном, а на півночі – романтичною протокою Хуан-де-Фука, по інший бік якої вже простягаються береги Канади. Попри чималу площу, півострів геть негусто заселений, адже основну його частину займає однойменний національний парк. Містечка півострова розкидані по узбережжю, й живуть переважно з туризму, сільського господарства і рибальства.

DSC_0025DSC_0366DSC_0147

Люди тут привітні, терплячі й позбавлені будь-якого натяку на типову міську метушню. Час на Олімпійському півострові сповільнюється, зволікає і стишується. Його консервативні (якщо не сказати, законсервовані) містечка Порт-Анджелес, Шелтон, Форкс, Сквім а, особливо, Порт-Таунсенд і Порт-Ґембл, неначе зійшли зі старовинних-гравюр і тримаються за свій стиль попри всі сучасні віяння. Хіба що, Форкс трохи поступається делікатністю і вінтажем, проте він здобув достатньо слави завдяки серії романів “Сутінки” Стефені Маєр, щоб цим не перейматися.

DSC_0401DSC_0018DSC_0151

Найбільше гостей півострів збирає у другу половину літа. Не стільки через заповідні зони, скільки через Лавандовий фестиваль у долині Сквім-Дандженес. Долина ця з одного боку притулилася до затишного містечка Сквім, за яким здіймаються Олімпійські гори, а з іншого — до протоки Хуан-де-Фука, уздовж котрої змійкою лягла найдовша у США піщана коса, протяжністю майже дев’ять кілометрів, подолавши які (виключно пішки), можна опинитися поруч із найкрасивішим маяком у штаті. Саме тут водяться єдині і неповторні краби Дандженесс і ще купа-купезна всілякої рибини, але більшість мешканців долини все ж віддають перевагу не рибальству, а фермерству. Про красу і затишок місцевих угідь ходять легенди: поля, садки, городи і пасовиська, красиві сільські будиночки, хліви і стайні. Впадає в очі суцільна ідилія та впорядкованість фермерських угідь — це виняток навіть для тутешніх більш-менш благополучних глибинок, де, все-таки, раз на п’ять-шість господарств зустрічаються вельми захаращені і неохайні подвір’я. На зелених луках мирно пасуться коні, корови, а іноді й лами. Тим часом, на звичайному газоні можна зустріти диких, утім, абсолютно не боязких косуль.

DSC_0138DSC_0140DSC_0118DSC_0133DSC_0167

Кажуть, тутешня повсюдна гармонія прийшла у долину разом із Лавандовим фестивалем. Дехто вважає, що лаванду у Сквім-Дандженесс вирощували споконвіку, але це зовсім не так. До лавандового “буму” місцеві фермери наблизилися у 1995-му році, коли заради експерименту на місці покинутих пасовищ було розбито кілька лавандових полів. Перший же врожай надихнув селян не лише на подальше вирощування та реалізацію ароматних суцвіть, але й на організацію туристичних відвідин полів під час їхнього запаморочливого цвітіння. Урешті-решт все це перетворилося на масштабний фестиваль, і сьогодні в долині знаходиться три десятки суто лавандових ферм, на яких щороку квітють, пахтять і співають бджолиними капелами понад сто тисяч кущів. Знайти їх нескладно навіть без мапи, адже біля кожного лавандового господарства майорять шовкові фіолетові прапори. Мешканці долини та околиць створюють навкололавандовий настрій усюди — фарбують у відтінки фіолетового будинки, паркани, альтанки та ослони на подвір’ях, прикрашають лавандою і картинами з нею кімнати в готелях. Фіолетові поля, у поєднанні з горами на обрії, мають вельми стійку асоціацію з французьким Провансом, от тільки тут ще й до океану — рукою подати.

DSC_0366 (1)DSC_0139

На півострові із пів сотні лавндових ферм, та більшість з них — це крихітні угіддя з кількома рядами навіть не лавандового поля, а клумби, втім, звісно є і набагато пишніші, атмосферніші місця, люблені вашинґтонцями і туристами.

Одне з таких місць — затишна ферма “Purple Haze”, де вирощують чи не всі відомі у світі лавандові сорти для виготовлення ефірної олії, саше і навіть меду. Є тут і своя крамничка з фірмовою кометикою, прянощами та романтичними дрібничками, з лавандовим лимонадом і морозивом. За окрему платню бажаючі відвідувачі можуть назбирати лаванду власноруч собі у кошик чи в букет.

DSC_0055DSC_0053

Інша й одна з найвідоміших ферм регіону Сквім-Дандженес “Jardin du Soleil” може похвалитися статусом Organic, шаленою популярністю, романтичною французькою назвою і відповідною атмосферою. Її французька назва у перекладі означає “Сад сонця”, і тут не посперечаєшся.

Цікаво, що на лавандову ця ферма перетворилася наприкінці 1990-х років, а перед тим, мала понад століття молочної історії. 2011-го року “Jardin du Soleil” придбало подружжя з Каліфорнії Пол і Джордан Шіфени. Для них це був чистий дауншифтинґ (сковородинство, якщо бажаєте): Пол мав успішну страхову компанію, Джордан викладала. Воліючи відійти від метушні великих міст і ростити дітей серед природи, вони обирали місце, а не його специфіку. Та зрештою, фермерське лавандове буття призвело до розвитку успішного бізнесу. Якщо і будуть у Сквімі колись хвилясті лавандові поля без краю, вони безумовно візьмуть початок саме тут – у “Jardin du Soleil”.

DSC_0368DSC_0382

Тутешня фірмова крамничка, як і годиться, має купу-купезну краси та корисностей на всі лавандові смаки. Для фермерів-початківців проводять майстер-класи про всі таємниці вирощування, збору, зберігання лаванди, про дистиляцію та олієтворення. Великі галявини “Jardin du Soleil” ідеально пасують для проведення музичних фестивалів та святкових заходів. А ще тут безліч затишних куточків для пікніків, й усе в абсолютно вільному доступі протягом літа щодня з 10-ї до 17-ї години!

DSC_0356DSC_0390

Моя най-найулюбленіша лавандова локація в долині рідко зустрічається в переліку ферм Сквіму, адже географічно “Washington Lavender Farm” знаходиться на території Порт-Анджелеса, проте це просто “must see” і “must visit”. Лавандові насадження, що зринають тут і там, коні, які пасуться на луках, білі парканчики, галявини й узбіччя у строкатому різнотрав’ї, затишна крамничка лавандової продукції оригінальних фермерських брендів “Martha’s Own” та “By George” — тут все про любов. По один бік синіють Олімпіські гори, по інший — протока Хуан де Фука, а в центрі всього стоїть чарівний маєток у палладіанському стилі. Знавці архітектури та американської історії одразу впізнають у ньому садибу Джорджа Вашинґтона “Маунт-Вернон”, що у Ферфаксі (штат Вірджинія), і матимуть рацію, адже це вельми вдала її репліка.

DSC_0136DSC_0071DSC_0077

Господарі всієї цієї краси, Ден і Джанет Ебботи, все життя жили у Південній Кароліні, але мріяли про ферму на канадському острові Ванкувер, де минули Денові дитячі роки. Зрештою, вони обрали компроміс: замість канадскої провінції — американська, втім, на обрії зринає той самий острів Ванкувер.

2002-го року в розпорядженні Дена і Джанет було, буквально, незоране поле. До 2006-го вони звели маєток, дбало й витончено обладнавши його як готель. Назва просилася сама: “George Washington Inn”. А незабаром із легкої руки Джанет поруч запишніли лавандові кущі. Щороку їх більшає, як і бажаючих відвідати ферму та готель.

DSC_0131DSC_0080

На терасі з краєвидом тут подають “High Tea”, у дні “Northwest Colonial Festival” поряд із маєтком проводять історичні реконструкції боїв при Лексинґтоні та Конкорді.

Стережіться, відвідини “Washington Lavender Farm” схиляють на абсолютне замилування й цитування вголос Енн Ширлі: “О, хіба ж тут не гарно? Хіба ж це не прекрасне місце? От якби не довелося нікуди звідси їхати!”

DSC_0138 (1)DSC_0117

Окрім цілком собі американських селищ і містечок на півострові також присутні вісім індіанських резервацій, де замешкані більш-менш відомі та чисельні племена Клалам, Скокоміш, Мака, Квінолт, або й ледь живі — Гог та Квілет. Клаламські резервації мають приголомшливий автентичний вигляд, навіть їхні казино скидаються на старовинні колодяні будинки, ще й оздоблені розписними дерев’яними скульптурами.

564

Не деінде у Каліфорнії, а саме на Олімпійському півострові жили і живуть чи не всі тварини-актори з фільмів студії Disney, яких також активно залучають до проектів компанії Warner Brothers, Universal Pictures та канал National Geographic. Ведмеді і рисі, койоти й олені, вовки, пуми, бізони, зебри, павичі, сурикати, тигри і страуси – соціалізовані нема куди, або просто такі, що не зніяковіють перед знімальною групою – мешканці так званої Олімпійської ігрової ферми (Olympic Game Farm). Це своєріднй заповідник, відкритий для відвідувачів, але суто транзитом – в автомобілі, на зразок, поширеного нині в Африці, немисливського сафарі.

123

Загалом, півострів Олімпік — суцільна заповідна зона із широкими піщаними пляжами, відкритими морським вітрам, густими хвойними лісами, повними дичини, льодовиками і засніженими вершинами, альпійськими луками та гірськими озерами кришталевої чистоти, навіть улітку вкритими тонкою кригою. За велінням долі і географічним положенням йому пощастило втримати свою вражаючу та зворушливу первозданність. Тут навіть збереглося більше двох десятків унікальних видів тварин і рослин — переважно на узбережжі, світ якого сприймається геть по-новому під час відливів, що залишають по собі безліч морських скарбів, перламутрових мушель, химерних водростей, оголюють колонії мідій, врослих у каміння, або й цілі заліснені острови, що здіймаються, мов кручі.

DSC_0270DSC_0130DSC_0209DSC_0201DSC_0102

Західна частина півострова піддається не меншому впливу дощів, ніж Сіетл, в горах три чверті року падає сніг, а от решта території схильна до сухого, майже курортного клімату. Той гірський хребет, який сіетліти звикли бачити на обрії у вигляді непорушної гряди, поблизу виявляється трохи розсіяним. Найвища його точка, Олімпус, ледь обганяє українську Говерлу, але значно скелястіша. Свою назву гора отримала у 1778-му році на честь відомої вершини в Греції, проте першим з європейців її побачив іспанський мандрівник Хуан Перес, прямісінько з борту свого корабля посеред Тихого океану, і дав їй прекрасну співочу назву Ель-Серро-де-ла-Санта-Росаліа, чи, по-нашому, гора Святої Розалії. Часом мені навіть шкода, що романтики-іспанці тут не затримались, адже англійські першовідкривачі не вирізнялися аж такою топонімічною винахідливістю і фантазією.

DSC_0230DSC_0335DSC_0262

До найчарівніших місць Олімпійського півостріва слід віднести дощові ліси — прадавні, замшілі, запаморочливо зелені і духмяні. Далекі родичі тропічних і манґрових, вони вважаються тутешнім природнім дивом, а тому дбайливо захищені статусом територій національного парку. Зазвичай, туристи вирушають у найбільший з чотирьох існуючих на Олімпійському півоcтрові дощових лісів — Гог, але вартий уваги і має свої родзинки кожен.

Деяким тутешнім ялицям й кедрам експерти приписують понад тисячу років. Тут не зустрінеш легендарних велетенських секвой, як у Каліфорнії, але, скажімо, синтхінські ялини лісу Квінолт є найстарішими у світі і заворожують віковічним спокоєм і якоюсь містикою.

711

Із самого ранку галявинами дощового лісу стелиться густий туман, що піднімається з глибоких ярів, від стрімчаків і водоспадів. Папороті тут розлогі — не охопити, мохи фантастично пухнасті, а дерева-хмаросяги, здається, тримають небо. В затінку, ближче до води принишкли равлики-слимаки. У вологому раю так комфортно, що вони покинули відростати мушлі. На віддалених вічнозелених галявинах пасуться лосі, у хащах та байраках ховаються єноти, олені, рисі-бобкети, видри і бобри, але з головної стежки в пошуках дикої природи рейнджери наполегливо радять не звертати: зустріч із койотом, пумою чи ведмедем-барібалом може виявитися не надто теплою.

IMG_6357810

І тим не менш, у дощовому лісі невимовно затишно й медитативно, красиво за край і не надихатися. Загубитися і знайтися. Словами мого улюбленого мандрівника Джона М’юра: “Into the forest I go, to lose my mind and find my soul…”

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s